A sügerek nagyrészt abban térnek el a többi haltól, hogy igen fejlett ivadékgondozási ösztönük van. Egyesek, a bölcsőszájúak, az ikráikat, majd egy ideig az ivadékokat is szájukban hordozzák. Ilyenkor nem esznek, és lehetséges, hogy akár éhen is halnak. A diszkoszhalak az ún. hámváladékkal táplálják és szintén felnevelik ivadékaikat. A kicsiket minden sügérfaj agresszíven védi akár hetekig. Fontos tudni, hogy területvédő halak, ezért nem érdemes túl sokat együtt tartani, mert verekedni fognak. Nagyobb 20-30 cm-s egyedeknél egy halra kb. 30 litert kell számolni, 10-15 cm-seknél elég a 10-15 liter, kisebb 5-8 cm-s törpesügerekre pedig elég, ha kb 5-10 litert számolunk. Egy sügeres akvárium lehetőleg legyen meg 80-100 literes (törpesügereknél lehet kisebb is).
A SÜGEREK TITKA: EGYSZERRE KELL MINDET MEGVENNI ÉS ÖSSZERAKNI!
Ha nem így tesszük állandóan veszekedni, harcolni fognak, az új halat megtámadják. Éppen ezért, ha sügereket akarunk, ajánlatos már előre megtervezni, hogy milyen fajtákat és mennyit akarunk, így a legbiztonságosabb, és így elkerülhetőek a "konfliktusok". Ajánlatos azt is megnézni, hogy bírja-e a pénztárcánk, ugyanis nagyon sok faj elég drága.
Némelyik sügérfaj csak bizonyos halak társaságát tűri, valamelyik viszont szinte egyikét sem. Az ilyen fajoknak ajánlatos egy külön akváriumot berendezni, más halak nélkül.
A sügerek általában sokáig élnek, és nem tartoznak a legolcsóbb kategóriába. Ezek a legszínesebb, legszebb halak.
|