Ausztráliából származik. Feje háromszögletű, melyen kinövések - tüskék - találhatók, amelyek miatt szakállas vagy tüskés agámának is nevezik.
A kifejtett állat 45-55 cm hosszúságúra nő. Teste enyhén lapított, azonban ehhez képest a feje széles és robusztus. Felfokozott izgalmi állapotban a torkán a szakállát erőteljesen kifeszíti, a száját pedig szélesre tátja. Ezáltal a torokpikkelyek igen ádáz külsőt kölcsönöznek neki, s közben a teste felfúvódik, szinte kör alakúvá változtatva a hátát is. Az oldalain látható tüskék ilyenkor egyértelműen kimerednek, felágaskodnak. Nahát ezért tüskés (vagy szakállas) agáma .
Kereskedésekben előfordul, de célszerű inkább tenyésztőhöz fordulni. Az állatokat gyakran igen fiatalon árusítják, ami persze egy tapasztalt terrarista számára nem jelent akkora akadályt, mint egy kezdőnek. A szakállas agámák gyorsan nőnek és emiatt a fiatalok szinte folyamatosan esznek. Ebben az időszakban nagyon kényesek a hőmérséklet változására és a szállításra.Nappal 28-35 °C, éjszaka 20-22 °C az optimális. Biztosítsunk nappalra állandó hőmérsékletet. Persze a sütkérező helyen legyen melegebb 35 °C-nál, de azért ne süssük meg az állatot!A terrárium mérete minimum 120x60x60 cm. A talaj legyen föld és mészgrit keveréke, de legjobb a porrá őrölt mészkő, mivel az állatok nyalogatják a talajt ásványianyag szükségletük miatt. Helyezzünk be az állat számára köveket és vastag ágakat, alakítsunk ki számukra sütkérezőhelyet, biztosítsunk nekik árnyékos búvóhelyet is.
Mindenevők. Ami mehet: tücsök, pók, gyászbogár, hernyó, földigiliszta, saláta, petrezselyem, paradicsom, tök, búzacsíra, pitypang, alma, eper, málna stb. + kiegészítő vitamin és ásványi anyag. Ne adjunk az állatnak spenótot, mert az megköti a kalciumot és ne adjunk csak salátát, mert kicsi a tápértéke, főleg rostot és vizet tartalmaz.
Ne tartsuk más állatokkal, mert a kisebb gyíkokat az agáma előszeretettel elfogyasztja, sőt még saját kicsinyeit is. Fontos, hogy új szerzeményünket ne zaklassuk, míg meg nem szokja új környezetét, mert ha ezt nem tartjuk be, könnyen elveszíthetjük drága kedvencünket. Gyerekes szülők pedig ne hagyják, hogy a fiatal hüllőket molesztálják, bármennyire is aranyos a kisállat, mert ezzel szintén halálra ítélhetjük az agámát. Egy kulcsfontosságú tanács a helyes vitaminozás. Az állatnak már az első pillanatban vitamin kiegészítésre van szüksége, mert ha nem porozzuk eleségét minden nap, szintén az örök vadászmezőkre távozik kedvencünk.
Forrás: haziallat.hu
Egy kép:
|