A tarka páncélosharcsa élőhelye Dél-Amerika, az Amazonas folyótól északra fekvő terület. Testének felépítése erős, zömök barnás alapszínen sötétebb apró foltokkal. Feje széles, lapos, két pár bajuszszállal. Zsírúszója jól kiemelkedik. A hímek 18-20 centiméteresek, a hasi oldaluk ívási időben sötétlila. Mellúszóinak vége sárgás színezetú, az úszósugarak kis kampókban végződnek. Maga a mellúszó nagyobb, kerekebb, mint a nőstény mellúszója, utóbbinak kicsi és hegyes. A nőstények hasi oldala mindig fehér és testméretüket tekintve kisebbek, 15-16 cm-esek. A nőstények bajuszszálai kb. 5 mm hosszúak, a hímeké akár 1 cm nagyságú is lehet.
Akváriumi hőmérsékletük ideális értéke 24-28 °C. Hidegebb vízben, 20 °C hőmérséklet alatt lelassulnak, alig esznek. Étvágyuk szinte kielégíthetetlen, minden élő eleséget azonnal elfogyasztanak, de a mesterséges eleséget is szívesen fogadják. Megfelelő számukra a harcsák számára készített tabletta, illetve a lemezes eleség is.
Békés, kissé turkáló faj.
Tenyésztés:
Nem mindegyik pár hajlandó ívni. Habfészeképítő. Előfordul, hogy a hím elkészíti habfészkét, de a nőstény(ek) nem mutatnak párzási aktivitást. Valószínű, hogy a halaknak nincs kellő nyugalmuk. Sikeres lehet a tenyésztés, ha nem társas akváriumban kerül sor a habfészeképítésre. Egy hét múlva a fészek teljesen elkészült, megpróbálja a nőstényt oda csalogatni. Megkeresi az akváriumban, elé áll és morgó hanggal hívja. A nőstény gyakran a fészek előtt visszafordúl. A hím utánaúszik és nekimegy párjának Kicsit hevesen udvarol. Több felúszás után a nőstény elfogadja a fészket, é soldalról a bajuszszálaival simogatja a hímet. Ekkor semmi érdekes nem történik. A nőstény beúszik a hím alá és bajuszszálaival ivarnyílásához ér, ekkor a hím mellúszói segítségével szinte magához szorítja a nőstény fejét. Ez kb. 3-4 másodpercig tart. Amikor nem sikerül “megfogni” a nőstényt, az elúszik. Sikeres rögzítés esetén történik a párzás, ekkor mozdulatlanok és lassan süllyednek az akvárium aljzata felé. Elválás után a nőstény felúszik, háton úszik, keresi a habfészekben a helyet, ahová ikráit rakja. Utána szájával átforgatja ahabfészket, benne az ikrákkal. Valószínű, hogy a hím ivarsejtjeit ekkor ereszti a fészekbe, és az átforgatással segítve azok megtermékenyülését. Három-öt percenként megismétlődik az előbb leírt művelet. Amikor a nősdtény az összes ikráját kg. 500 db. lerakta, és már nem hajlandó ívni, akkor a hím elkergeti. Sajnos erősen ikrarablók lehetnek, mert másnapra az éj leple alatt, gyakran eltűnnek az ikrák a habfészekből. Meg kell próbálni a mesterséges ivadéknevelést. A szivacsszűrő nem elég hatásos a nagy szennyeződéssel szemben. Két hónapos korban már 5 centiméter nagyságúak.
Tartásuk folyamán fontos a halak jó kondícióban tartása, mert a betegségek gyógykezelésére nagyon érzékenyek. Amíg más halak jól bírják a gyógymódokat, addig ezek a halak belepusztulnak a kezelésbe.
Forrás:http://www.freeweb.hu/hobbiallat/cikkek/edes70.htm
|